Śruby w podeszwach glanów. Jaka jest ich rola?

0
Śruby w podeszwach glanów. Jaka jest ich rola?

Glany to wspaniałe buty - pasują zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, są niezwykle trwałe, solidne, pasują do najróżniejszych stylizacji - a to zaledwie część ich zalet! Nic dziwnego, że od dekad cieszą się niezmiennym zainteresowaniem. Tego typu obuwie posiada elementy, których nie znajdziemy w innych typach butów. Są to między innymi śruby w podeszwach. Jaka jest rola tak nietypowego elementu? Dlaczego glany dobrej jakości mają śruby?

Glany, martensy i śruby

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z glanami, buty typu „glan” i „martens” na pierwszy rzut oka mogą wyglądać bardzo podobnie. Jednak na drugi i trzeci rzut oka można dostrzec między nimi istotne różnice. Jakie? Otóż klasyczne martensy mają przeszycie z żółtej nici na obrzeżu podeszwy. Tego elementu nie znajdziesz w glanach. Poza tym glany mają usztywnione czuby i pięty kawałkiem solidnej blachy, a w ich podeszwie znajdziemy śruby lub wkręty. Tych akcentów też nie posiadają klasyczne martensy.

Dlaczego w glanach są śruby?

Aby dowiedzieć się, dlaczego w podeszwach dobrej jakości glanów producenci umieszczają śruby lub wkręty, należy zagłębić się nieco w historię tych butów i przenieść się na chwilę do Wielkiej Brytanii.

Rozwój przemysłu ciężkiego w Wielkiej Brytanii wiązał się z potrzebą ochrony pracowników i zapewnienia im odpowiedniej odzieży i butów. Powstały więc buty odpowiadające tym potrzebom - glany. Solidna blacha umiejscowiona na czubie zapewniała ochronę palców stopy przed złamaniem lub zmiażdżeniem, długa cholewa ochraniała kostki, a skóra, której użyto do produkcji butów, pozwalała stopom „oddychać” w trakcie długiego dnia pracy. Trudne, industrialne warunki wymagały dodatkowego wzmocnienia. Dlatego pierwsze glany były zrobione z solidnej twardej gumy przytwierdzonej za pomocą śrubek. Współczesne, klasyczne modele do dziś opierają się na tym pierwowzorze.

Glany stały się szybko obuwiem męskiej klasy robotniczej, a krótko potem trafiły do brytyjskiej armii. Ich wytrzymałość i niezwykle solidna podeszwa nadawały się idealnie również do militarnych celów.

Dzięki potrzebie bezpiecznej pracy w fabrykach dziś możemy się cieszyć wieloma zaletami tych butów, do których zalicza się m.in.:

  • Wytrzymałość. Kupując glany dobrej jakości i dbając o nie można mieć pewność, że będą nie do zdarcia.
  • Ochrona palców. Dziś blacha w czubach może ochronić palce na przykład na koncertach.
  • Odporność na wodę i wilgoć. Skóra, z której robione są glany, sprawia, że są one wodoodporne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl