Sandały plus skarpetki – czy to modowe faux-pas?

0
Sandały plus skarpetki – czy to modowe faux-pas?

Połączenie skarpet i sandałów do niedawna kojarzyło się tylko z brakiem poczucia stylu. Skarpety zakładane do sandałów były postrzegane jako modowe faux-pas nie do wybaczenia w kręgach miłośników najnowszych trendów. Od niedawna ta tendencja zaczyna się zmieniać, ponieważ światowi projektanci coraz częściej wprowadzają ten kontrowersyjny duet do swoich najnowszych kolekcji prezentowanych na najlepszych wybiegach.


Skąd wziął się pomysł na noszenie skarpet z sandałami?


Choć pomysł na zakładanie skarpet do sandałów może nam się wydawać wymysłem ostatnich dekad, to jego początki sięgają czasów starożytnych! W grobowcu Tutanchamona odnaleziono 81 par sandałów oraz kilka par lnianych skarpet, co dowodzi, że już egipscy faraonowie lubili łączyć je ze sobą. Ślady tego modowego mezaliansu odnaleziono również w 14 grobowcach rzymskich legionistów, co świadczy o tym, że starożytni Rzymianie również nosili je razem. Historycy domyślają się, że skarpety były przez nich zakładane na czas jazdy rydwanem. W Japonii tradycyjny strój obejmuje sandały (typu japonki) i skarpety sięgające kostki z charakterystycznym oddzielnym palcem, co ułatwia noszenie tego obuwia. Jak widać, pomysł na noszenie skarpet z sandałami ma długą historię i nie jest jedynie współczesną ekstrawagancją. Pierwotnie pomysł na takie połączenie mógł być uzasadniony dbałością o wygodę i higienę stóp nawet podczas upalnej pogody.


Jak łączyć skarpetki i sandały, aby być na topie?


W ostatnich latach wyraźnie widać wzrost zainteresowania ekstrawaganckimi połączeniami wśród światowych projektantów mody. Im brzydsze i mniej estetyczne wydają się kreowane przez nich stylizacje, tym większą cieszą się popularnością. Ta fascynacja może wynikać z faktu, że wszystko, co jest powszechnie uważane za brzydkie, jest jednocześnie ciekawe, frapujące i nieoczywiste. Klasyczne piękno nam się znudziło, bo zdążyliśmy się już do niego przyzwyczaić. Brzydota daje duże pole do popisu dla naszej wyobraźni. Dzisiejsze modowe uniwersum zezwala na wiele dziwacznych połączeń, które na pierwszy rzut oka szokują, ale jednocześnie intrygują i nie dają o sobie zapomnieć. 


Aby być modnym, można łączyć sandały i skarpety na wiele sposobów. Mogą być utrzymane w tym samym kolorze co sandały albo odcinać się od nich innymi, intensywnymi i nasyconymi barwami. Modne jest zakładanie wzorzystych skarpet, zupełnie przezroczystych lub zdobionych brokatem. Celebrytki i celebryci, fashionistki oraz modelki coraz częściej decydują się na taki zabieg stylistyczny i dzięki temu wyglądają zaskakująco i niepowtarzalnie. Takie stylizacje szokują wiele osób, a szok (jeśli o modę chodzi) jest, jak wiadomo o wiele lepszy od obojętności!

Komentarze do wpisu (0)

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl