Jak dopasować buty do kształtu stopy?

0
Jak dopasować buty do kształtu stopy?

Odpowiednie dopasowanie butów do kształtu stopy jest bardzo istotne. Nietrafione wymiary mogą powodować dyskomfort, a nawet złość. Takie obuwie zazwyczaj trafia na dno szafy, ponieważ jest tak niewygodne, że uniemożliwia swobodne korzystanie z niego. Z tego powodu przed zakupem butów, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dzięki temu dobierzesz idealne obuwie dla siebie, które będzie służyło nawet przez kilka sezonów.

Aby cieszyć się wygodą butów, trzeba odpowiednio zmierzyć własną stopę. Sprawa okazuje się dużo łatwiejsza podczas zakupów stacjonarnych, ponieważ można przymierzyć obuwie przed zakupem. Podczas mierzenia pamiętaj, że stopy nie są symetryczne, dlatego należy założyć parę butów i przejść w nich przynajmniej kilka kroków. Obuwie powinno zapewniać stopie luz – nie wybieraj butów na siłę, tylko dlatego, że są ładne. Nie należy także mierzyć obuwia na siedząco oraz na zmęczonych, opuchniętych stopach.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania butów?

Podczas wybierania butów bardzo ważny jest rozmiar, ale nie tylko. Należy zwrócić uwagę również na tęgość obuwia, a także na kształt stopy. Tęgość, czyli inaczej szerokość butów najczęściej oznaczona jest literą G lub F. Pierwsza z nich informuje o przeciętnej szerokości, natomiast druga o wąskiej stopie. Nie wszystkie firmy produkujące obuwie stosują te określenia. Można spotkać również inne oznaczenia jak np. wide feet, co oznacza obuwie przeznaczone dla osób o szerokich stopach. Tęgość butów może być różna w przypadku tej samej osoby w zależności od rodzaju noszonego obuwia. Wybranie właściwego rozmiaru ma znaczenie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego warto przed zakupem przymierzyć damskie i męskie buty.

Dopasowując rozmiar butów, warto zwrócić uwagę też na podbicie stopy, które dzieli się na normalne, niskie lub wysokie. Aby je zmierzyć, można odcisnąć mokry ślad stopy na podłożu. Stopa o normalnym podłożu pozostawi ślad delikatnie wyżłobiony po wewnętrznej stronie, stopa o niskim podbiciu będzie miała płaski ślad, natomiast o wysokim podbiciu pozostawi widoczne wybrzuszenie. Podbicie stopy zależy przede wszystkim od genów, a także od obuwia noszonego do tej pory, ponieważ mogło ono wpłynąć na jej kształt.

Komentarze do wpisu (0)

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl