1pxNewsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
1pxPolecamy

Czy wnętrze butów również wymaga pielęgnacji?

0
czyszczenie butów ściereczką

Czyszczenie zewnętrznej części obuwia jest jak najbardziej normalne. Podczas codziennego używania ulega ono zabrudzeniu. Ma bowiem kontakt z błotem, kurzem czy innymi zanieczyszczeniami, osiadającymi na butach. Brud przedostaje się również do środka. Poza tym wnętrze obuwia jest narażone na pot, gromadzący się na stopach. W związku z tym podczas czyszczenia butów nie można zapomnieć o pielęgnacji wszystkich elementów, także tych w środku.

Zadbane obuwie to świetne dopełnienie stylizacji i jednocześnie wizytówka człowieka. Niezależnie od rodzaju butów, trzeba dbać o ich dobry wygląd. Podkreślają bowiem ubrania oraz inne dodatki, dlatego tak ważne jest, by idealnie się prezentowały. Najwięcej uwagi poświęcamy ich zewnętrznej stronie, ponieważ jest najbardziej widoczna i najczęściej ulega zabrudzeniu. Nie można jednak zapomnieć również o wnętrzu butów. Kompleksowe czyszczenie powinno obejmować także ich środek.

Kiedy czyścić obuwie wewnątrz?

Wnętrza obuwia nie trzeba czyścić tak często, jak jego części zewnętrznych. Środek nie jest bowiem narażony na zanieczyszczenia typu błoto. To jednak nie oznacza, że nie trzeba o niego dbać. Ono również ulega zabrudzeniu podczas codziennego używania. Osiada na nim przede wszystkim kurz, który nie jest higieniczny. Dlatego od czasu do czasu warto dokładnie wyczyścić wnętrze obuwia, zwłaszcza gdy zauważysz na nim zanieczyszczenia. Czasem zdarza się pobrudzić środek butów w inny sposób. Plamy z napojów czy jedzenia wyglądają nieestetycznie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Nieusunięte mogą doprowadzić nawet do zabrudzenia stopy czy skarpetki.

Środek butów jest narażony nie tylko na zanieczyszczenia, ale również pot. Podczas codziennego używania obuwia, stopy się w nich pocą. Po pewnym czasie zapach staje się nieprzyjemny, szczególnie latem, gdy są wysokie temperatury. Najczęściej dotyczy to butów słabej jakości, ale obuwie wykonane z dobrych materiałów również może ulec zapoceniu. Gdy tylko poczujesz brzydki zapach, koniecznie wyczyść wnętrze butów, wykorzystując bezpieczne metody. Dotyczy to różnych rodzajów butów, zarówno glanów, jak i sportowych modeli.

Sposoby na czyszczenie wnętrza butów

Najłatwiejszym sposobem na wyczyszczenie butów w środku wydaje się ich upranie w pralce. Nie jest to jednak wskazane, ponieważ taka metoda może doprowadzić do trwałego zniszczenia obuwia. Nie zalecamy więc prób ich czyszczenia w ten sposób. Zdecydowanie lepiej sprawdza się użycie miękkiej ściereczki i szarego mydła. Jest to skuteczna metoda na usunięcie różnych zabrudzeń z wnętrza butów. W większości przypadków możliwe jest również wykorzystanie szczotki do butów lub delikatniejszej szczoteczki do zębów, która dociera do różnych zakamarków.

Za pomocą wody nie powinno się jednak myć skórzanych butów. Wykonane ze skóry naturalnej obuwie jest bardzo delikatne i mogłoby się uszkodzić pod wpływem wody. Dlatego nie mocz go, możesz jedynie wykorzystać nawilżoną ściereczkę i usunąć nią widoczne zabrudzenia. By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza butów, konieczne jest jednak zastosowanie specjalnych preparatów. Najlepiej sprawdzają się dezodoranty przeznaczone do obuwia. Niwelują one brzydki zapach i zapobiegają rozwojowi bakterii. Do domowych sposobów na walkę z potem zalicza się natomiast sodę oczyszczoną oraz torebki z herbatą. Wystarczy włożyć je do środka butów na kilka godzin, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Komentarze do wpisu (0)

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl