Sandały to obuwie znane wszystkim współczesnym ludziom. Cenią je zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie tylko za ich ładny wygląd, ale również wygodę oraz przewiewność. Chętnie są noszone latem, ponieważ pozwalają stopom oddychać i świetnie się prezentują. Sandały mają bardzo ciekawą historię – okazuje się bowiem, że były znane już w starożytności. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kto je dawniej nosił i jak wyglądały, przeczytaj poniższy tekst.
Dawniej słowo „sandał” oznaczało wyłącznie podeszwę buta, która zazwyczaj była wykonywana z surowca naturalnego. Nie miała żadnego określonego mocowania, wykorzystywano bowiem to, co było praktyczne. W tym celu świetnie sprawdzały się m.in. plecionki z trawy czy skórzane rzemyki. Przed ich zamocowaniem docinano podeszwę do wymiarów stopy, dzięki czemu idealnie pasowała. Od zawsze zwracano uwagę na sandały, ponieważ ich głównym zastosowaniem była nie tylko ochrona nóg, ale również przyciągnięcie uwagi innych osób.
Sandały mówiły wiele na temat człowieka, który je nosił. Nie każdego bowiem było na nie stać. W starożytności noszone były przez zamożnych obywateli, ponieważ ludzie biedni lub niewolnicy najczęściej w ogóle nie mieli butów. Na temat statusu społecznego wskazywały przede wszystkim zdobienia sandałów. Jeśli były bogato zdobione, to oznaczało, że nosząca je osoba jest zamożna i zajmuje wysokie miejsce w hierarchii społecznej. Nie zawsze jednak sandały cieszyły się uznaniem – w niektórych okresach uznawano je za symbol niemoralności. Nie pochwalano odsłaniania stóp, dlatego czasem rezygnowano z tego obuwia.
Ewolucja sandałów w XX wieku
Z czasem sandały przestały być noszone właśnie ze względu na to, że odsłaniały prawie całe stopy. Szybko jednak powróciły na rynek, ponieważ już w latach 20. XX wieku chętnie je zakładano. Zrozumiano bowiem, że jest to obuwie idealne podczas ciepłej pory roku. Na początku tego okresu noszono je prawie tylko na plażę, ale z czasem sandały zaczęły pojawiać się również na parkietach tanecznych i w innych miejscach, w których dawniej wydawały się nie do przyjęcia.
Bardzo szybko w sklepach zaczęły pojawiać się różne modele sandałów męskich i damskich. Zaczęto nosić je nie tylko ze względu na wygodę i przewiewność, ale również z powodów estetycznych. Kobiety chętnie zakładały sandały na koturnie, szpilce lub drewnianym obcasie, które pasowały nawet do eleganckich stylizacji. Do produkcji tego obuwia od zawsze wykorzystywano różne materiały. Kiedyś był mniejszy wybór, z czasem jednak na rynku zaczęły być dostępne sandały wysokiej i niskiej jakości. To spowodowało, że stały się one dostępne dla wszystkich. Aktualnie można wybierać je nie tylko pod względem materiału czy rozmiaru, ale też koloru i wzoru. Większość osób posiada w swojej garderobie przynajmniej jedną parę sandałów.