Wbrew pozorom glany są obecnie bardzo popularne i pojawiają się w wielu rodzajach stylizacji. To nic innego jak ciężkie oraz wiązane buty na podeszwie traktorowej. Najczęściej cholewki sięgają za kostkę, a niektóre modele nawet do kolan. Te buty wykorzystywane są przez harcerzy, policję, wojsko oraz pracowników specjalistycznych fabryk.
Historia glanów
Za projektanta pierwszych glanów uznaje się doktora Klausa Maertensa, który w 1945 roku uległ kontuzji stopy. W wyniku tego urazu rozpoczął on pracę nad stworzeniem obuwia, które miało ochronić użytkownika przez różnego rodzaju urazami. Sposoby wiązania glanów odgrywały istotną rolę w stabilizacji całej stopy. W ciągu kolejnych lat to rozwiązanie przyjęło się wśród służb mundurowych oraz robotników. Z kolei w latach 90. była to charakterystyczna cecha skinów, metalowców oraz punków. To właśnie oni wymyślili sposoby wiązania glanów, które przyciągały wzrok wielu osób. Obecnie te buty wykorzystywane są w wielu stylizacjach i często zostały one ozdobione ciekawymi wzorami lub ćwiekami.
Wiązanie glanów „na drabinkę”
Osoby, które na co dzień noszą glany, bardzo często stosują ciekawe sposoby na ich wiązanie, a popularnym rozwiązaniem jest tak zwana drabinka. Należy rozpocząć od pierwszej dziurki w bucie. Sznurówka powinna być włożona od góry do dziurek z obu stron. Te sposoby wiązania glanów wymagają, aby miała ona taką samą długość po obu stronach. Następnie należy złapać za lewą sznurówkę i wsadzić do trzeciej dziurki. Kolejny etap polega na wsadzeniu jej do piątej, siódmej oraz dziewiątej. Podobne czynności należy wykonać z drugiej strony. Na końcu wystarczy schować sznurowadła pod język i ciekawe wiązanie jest gotowe!