Martensy. Kultowe buty zawsze w modzie

0
Martensy. Kultowe buty zawsze w modzie

Martensy to potoczna nazwa dla marki obuwia Dr Martens. Kultowe buty zostały wynalezione przez Klausa Märtensa po tym, jak doznał on kontuzji kostki w trakcie jazdy na nartach. Niemiecki doktor opracował po tamtym zdarzeniu projekt buta z poduszką powietrzną na pięcie, która w założeniu miała amortyzować wstrząsy. Pierwsze Martensy zostały wyprodukowane w 1949 roku w fabryce doktora Klausa, a dziesięć lat później ich produkcją zajęła się brytyjska firma.

Martensy z żółtą nicią na podeszwie

W 1960 roku została wyprodukowana pierwsza para martensów z żółtą nicią na obszyciu podeszwy. Okazało się, że drobna modyfikacja wyglądu będzie przełomowa dla odbioru marki. Żółta nić na podeszwie to znak charakterystyczny dla butów martensów. Niepozorna nitka o jaskrawej barwie stała się symbolem kultowych butów, które od tamtego czasu nie wychodzą z mody i stały się ponadczasowe. Od lat 60. martensy zyskały wymiar symboliczny, ponieważ stały się emblematem subkultur muzycznych. Martensy zostały spopularyzowane przez gwiazdy muzyki rockowej, a w latach 70. i 80. zaadaptowane na element ubioru punków i skinheadów. Szybko stały się rozpoznawalnym znakiem kultury undergroundu, deklaracją światopoglądu oraz wyrazem buntu, niezależności i określonych gustów muzycznych. Martensy to dziś buty – legenda.

Martensy to nie to samo co glany

Wiele osób myli glany z martensami, używając obu nazw jako synonimów. To błąd, a różnica pomiędzy glanami a martensami jest zasadnicza. Przede wszystkim, klasyczne martensy mają przeszycie z żółtej nici na obrzeżu podeszwy – w glanach nie znajdziemy takiego akcentu. Glany to buty dużo cięższe niż martensy, ponieważ ich podeszwy wzmacniane są śrubami albo wkrętami. Zastanawiasz się, czy masz do czynienia z glanami, czy z martensami? Zajrzyj pod spód. Klasyczne martensy nie mają podeszwy wzmocnionej wkrętami. Ich noski i pięty nie będą także posiadać dodatkowego usztywnienia z blachy. Martensy nie występują w tak długich wersjach cholewy, jak glany – najwyżej sięgają do pół łydki. Świetnie komponują się z alternatywnym ubiorem i są chętnie wybierane przez fanów estetyki grunge’u.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl