Każdy z nas ma w swojej szafie co najmniej kilka par butów, być może nawet skórzanych. Bez wątpienia obuwie wykonane z naturalnych materiałów jest bardzo wytrzymałe, wygodne i ładnie się prezentuje. Jest też znacznie droższe od butów sztucznych. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj jest ono produkowane ręcznie. Każda para butów powstaje dzięki pracy doświadczonego rzemieślnika. Czy wiesz, jak wygląda proces produkcji obuwia skórzanego? Tłumaczymy w poniższym tekście.
Wyprodukowanie butów ze skóry wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Proces okazuje się trudniejszy od tworzenia obuwia z materiałów sztucznych. Taka praca najczęściej składa się z kilku etapów, w zależności od rodzaju butów. Zawsze jednak najpierw ma miejsce rozkrój, czyli rozcinanie skóry oraz innych materiałów obuwniczych na odpowiednie kawałki. Dzięki temu w późniejszym etapie rzemieślnik ma gotowe elementy i łatwiej mu się pracuje. Po rozkroju następuje zszywanie poszczególnych materiałów, po czym się je formuje i ćwiekuje. Na samym końcu montowane są podeszwy. Oczywiście nie zawsze ten etap oznacza koniec. Niekiedy obuwie skórzane jest poddawane jeszcze wykończeniu.
Poszczególne etapy produkcji butów ze skóry
Opisanie dokładnego procesu powstawania butów ze skóry nie jest łatwe, ponieważ może się on różnić w zależności od rodzaju obuwia. Inaczej przygotowywane są np. buty zimowe, a inaczej letnie. Jak już jednak wspomnieliśmy, wszystko rozpoczyna się od cięcia. Ten etap nazywany jest również kliknięciem, ponieważ podczas ręcznego cięcia skóry słychać charakterystyczny dźwięk przypominający kliknięcie. Dalej poszczególne elementy obuwia są zszywane, a przy okazji następuje skrawanie, barwienie czy zginanie krawędzi skóry, dzięki czemu ładniej się ona prezentuje. Te kroki nie są wykonywane zawsze – zależą od rodzaju obuwia.
Bardzo ważnym etapem jest naciąganie cholewki na kopyto szewskie, a następnie jej mocowanie do wkładki, pięty, a także boków buta. W tym momencie następuje również odciąganie nadmiaru wilgoci, która mogłaby uszkodzić obuwie. Po wykonaniu tych czynności można przyszyć podeszwę, w trakcie czego należy być bardzo dokładnym i ostrożnym, ponieważ od tego, jak zostanie przyszyta, zależy wytrzymałość butów. W razie potrzeby następuje przycięcie wszelkich krawędzi podeszwy w taki sposób, aby całość ładnie wyglądała. Ta czynność także wymaga dużej precyzji, dlatego jest wykonywana ręcznie przez doświadczonych rzemieślników. Po zakończeniu tego etapu podeszwa jest malowana, woskowana oraz polerowana. Każda z tych czynności wymaga czasu, dlatego je również należy przeprowadzać ręcznie. Dzięki temu buty skórzane są wytrzymałe i ładne.