Dlaczego glany bywają nazywane martensami?

0
buty martensy

Na glany oraz martensy sporo osób patrzy z nostalgią. Symbole buntu i szukania własnego wyrazu. Dziś wpisują się w kanony mody, do których paręnaście lat wcześniej wstępu nie miały. Wiele osób mylnie nazywa martensy odmianą glanów. Zastanówmy się jednak, z czego ta pomyłka wynika?

Podobieństwa

Na pierwszy rzut oka obuwie to wygląda podobnie. Wysokie buty sznurowane, dobrze wykończone, pełne. I w jednych i w drugich ciężko byłoby iść na dyskotekę.

W latach 90 zarówno glany, jak i martensy, przywiązane były do subkultur. Pierwsze nosili metalowcy, drugie zaś punkowcy.

Dla pokazania swoich poglądów obowiązywały różne kolory sznurówek, czerwone oznaczały bunt i upodobania lewicowe, białe zaś prawicowe. W każdym razie - to z fanami ciężkim brzmień kojarzyło nam się takie obuwie. Stąd też mogą brać się nieprawidłowe uogólnienia, gdybyśmy mieli dopasować skojarzeniowo które grupy są do siebie bliższe względem odzieżowym, to na pewno szybciej postawilibyśmy obok siebie tę dwójkę niż np. kulturę hip-hop.

Różnice

Pierwszą kwestią jest to, że glany są znacznie tańsze, koszt zakupów martensów często jest dwukrotnie wyższy.

Glany są obuwiem cięższym z wkręconymi śrubami w podeszwy. Zapewnia to komfort w każdych warunkach pogodowych, świetnie sprawdzają się na koncertach czy wyjazdach np. w góry. Posiadają one też metalowy czub, dobrze chroniący palce.

Martensy są lżejsze, mają cieńszą podeszwę i ochrony na palce nie posiadają. Zazwyczaj są też krótsze. (Niektóre glany mają nawet do 20 dziurek, co sprawdzi się świetnie w wielu stylizacjach).

Dodatkową ciekawostką jest, że martensy obszyte są żółtą nicią dookoła podeszwy, czego w przypadku glanów nie doświadczymy. Jest to tylko element dekoracyjny, jest to jednak dobra wskazówka, jak owe buty rozróżnić.

Glany i martensy dziś

Oba rodzaje butów dziś noszone są w przeróżnych kreacjach. Martensy noszone są zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Pasują do spódnic, długich koszul, jeansów, a także typowo rockowych zestawów.

Glany również coraz częściej ubierane są przez płeć piękną, gdzie równoważą ten symbol siły z np. kwiecistymi wzorami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl